http://adl-iran.ir/images/322.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال با اذعان به این که پول پرداختی به داوران کم است، اظهار کرد: باید شرایط جامعه را نیز در نظر بگیریم. در این وضعیتی که قرار داریم دادن تمام پول برای فدراسیون فوتبال، مقداری مشکل است.

به گزارش ایسنا، داود رفعتی، رئیس دپارتمان داوری در حاشیه نشست امروز (سه‌شنبه) داوران، اظهار کرد: ما ماهانه یک کلاس یک روزه را برگزار می‌کنیم که به توصیه AFC این کلاس هر ماه بین مسابقات برگزار می‌شود و اشتباه‌های هفته‌های گذشته در آن پیگیری و بررسی می‌شود و خودشان در آن جلسه برای بازی‌های آینده طوری تصمیم گیری می‌کنند که دیگر آن اشتباه‌ها تکرار نشوند. امروز آقای تاج تشریف آوردند و یکسری مسائل را به داوران گوش‌زد کردند. یکسری مسائل هم خصوصی بیان کردند که نیاز بود بدانند.

رئیس دپارتمان داوری درباره مسائل مالی که دغدغه اصلی داوران است گفت‌: من نمی‌گویم که مشکل مالی وجود ندارد اما برخی از داورانمان شغلشان چیز دیگری است و منبع تأمین درآمدشان از داوری به دست نمی‌آید. این پولی که داوران دریافت می‌کنند شاید پول کفش و مسائل دیگر باشد و اصلاً پول قابل توجهی نیست و مطمئناً تمرکزشان به خاطر این پول به هم نمی‌ریزد ولی در کل باید گفت که این پول کم است و آقای تاج هم این مساله را اذعان کردند. البته ما باید شرایط جامعه را نیز در نظر بگیریم. در این وضعیتی که قرار داریم دادن تمام پول برای فدراسیون فوتبال، مقداری مشکل است.

رئیس دپارتمان داوری در مورد نامه‌ای مبنی بر عدم حضور داوران در کانال تلگرامی خاص گفت‌: استفاده از تلگرام ممنوع است و جرم محسوب می‌شود. داشتن کانال تلگرامی موازی با داوران خلاف قانون است. طبق آئین‌نامه کمیته داوران، حضور در هر نوع سازمان، گروه و کانالی که موازی با داوران باشد، اشتباه است و اجازه این کار را ندارند چون آن کار می‌تواند یک آموزش بدهد که غلط باشد. آموزش فقط باید از طریق کمیته داوران صورت بگیرد.

رفعتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اضافه کرد: این کانال دو هفته پیش شروع به تهدید رئیس کمیته داوران استان‌ها کرد که اگر مصاحبه نکنید ما اسمتان را اعلام خواهیم کرد. من با هماهنگی رئیس فدراسیون فوتبال و دبیر کل فدراسیون، یک نامه امضا کردم و به داوران ابلاغ کردم که از این کانال بیرون بیایند. داوران تحت اختیار ما قرار دارند و اجازه ندارند در این کانال حضور داشته باشند. آقای تاج نیز فرمودند که از فضای مجازی بیرون بیایید. ضمناً به دوستانی که ادمین کانال مربوطه هستند، گفته بودم که کانال را متوقف کنند.

او در مورد حضور کسانی که در آن کانال بودند و محروم شدند هم گفت‌: آن داورانی که با این کار محروم شدند، داوران مطرحی نبودند و تا زمانی که کانال منحل نشود این محرومیت باقی است اما ما از مراجع قضائی پیگیر آن ماجرا هستیم.

رئیس دپارتمان داوری در مورد اختلافش با سهرابی، سرپرست کمیته داوران هم بیان کرد: من مشکلی با ایشان ندارم. ما سال‌ها با یکدیگر همکاری کرده‌ایم و تمرین داشته‌ایم. دیروز یک نفر به من گفت که او متعلق به جامعه داوری نیست. ایشان دو بار در مسابقات جام جهانی فوتسال حضور داشتند و قبل از آن هم داور فوتبال بودند. فوتسال هم که از یک کره دیگر به اینجا نیامده است. فوتسال هم جزو خانواده فوتبال است. این‌ها همه با هم هستند و ما هیچ مشکلی نداریم.

او درباره خبر قضاوت اشکان خورشیدی در داربی ۸۹ گفت‌: امروز این مساله تعیین می‌شود. در جلسه امروز کمیته داوران مشخص خواهد شد که داور داربی چه کسی خواهد بود. آقایان علیرضا فغانی، موعود بنیادی‌فر، اشکان خورشیدی، محمدرضا اکبریان، حسین زرگر و تمام داوران شانس قضاوت در داربی ۸۹ را دارند. حتی داورانی که در این هفته قضاوت بازی‌های پرسپولیس و استقلال را دارند، شانس حضور در قضاوت ۸۹ داربی را دارند. داور در جلسه امروز تعیین خواهد شد اما آن را اعلام نخواهیم کرد.

رئیسدپارتمان داوری در مورد سیستم VAR اظهار کرد: حضور VAR در داربی قطعی است و همان طور که آقای تاج در این رابطه توضیح دادند آن پنج مرحله‌ای که درباره VAR باید انجام شود، یکسری گفته بودند که یک تلویزیون می‌آوریم و کنار زمین قرار می‌دهیم و مثل قدیم VAR را انجام می‌دهیم. اگر ما چنین کاری را انجام دهیم به ما می‌خندند. حتی حرفش هم خنده‌دار است. VAR یک تکنولوژی پیشرفته است که فیفا اجازه آن را به ما داده است که باید طی یک مراحلی انجام شود. اولین مرحله، مرحله ثبت‌نام است که ما باید یک تیم را معرفی کنیم که لیدر آن تیم بنده هستم. مرحله بعد مرحله آموزش است که در قطر پیگیری خواهد شد. ما در آن مرحله هیچ داوری را اعزام نمی‌کنیم. آن تیمی که قرار است اعزام شود، یک لیدر مالی، حقوقی و رهبر آن گروه من هستم. باقی افراد تیم به مسائل حقوقی و مالی و تکنیکی می‌پردازند. بعد از این که آموزش انجام شد تست آفلاین است که آن مرحله انجام شده و به نتیجه نهایی هم رسیده است. فیفا با شرکت داخلی هم موافقت کرده است. حتی از پروژه‌ای که به کشورهای دیگر بودجه می‌دهد هم به ما بودجه خواهد داد و مبلغ بسیار قابل توجهی به ما اختصاص می‌دهد. مرحله بعدی این است که مسئولان مربوطه به ایران می‌آیند و سیستم را می‌بینند . آقای کولینا، رییس کمیته داوران قرار است به ایران بیاید و داربی را تماشا کند. به او سیستم آفلاین VAR را نشان خواهیم داد. اگر مورد رضایت ایشان بود که خدا را شکر وگرنه باید پیگیری شود تا مجوز به دست آید.

رئیس دپارتمان داوری در پایان گفت‌: سیستم آنلاین VAR به بازی داربی نخواهد رسید اما ما توانایی این کار را داریم.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار