http://adl-iran.ir/images/322.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

همین چند سال پیش در همه جای تهران و سپس شهرستان‌های دیگر دیوار مهربانی به جایی شبیه به خیریه مستقل و مردمی تبدیل شده بود. اما قبل از این سایت دیوار، به صورت اینترنتی شبیه به یک خیریه عمل می‌کرد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام وب‌سایت دیوار، صفحه خیریه مجموعه آگه‌پردازان هوشمند در سایت دیوار معمولاً به صورتی مناسبتی تغییر می‌کند. یعنی همانطور که هنگام زلزله سرپل ذهاب شاهد انبوهی از آگهی‌های اهدای رایگان کنسرو، پتو و … بودیم، هنگام دهه محرم آگهی‌های فروش رایگان ظروف یک بار مصرف یا لوازم دیگر مربوط به آن در سایت دیوار آپلود می‌شود. به خصوص زمانی که افراد به برخی از مؤسسات خیریه بی‌اعتماد باشند ترجیح می‌دهند خودشان مستقیماً از طریق دیوار با افراد نیازمند ارتباط بگیرند. البته همیشه آگهی‌هایی هم پیدا می‌شوند که به جای فروش کالایی که عمر مصرف آن تمام شده آن را به فروش گذاشته‌اند. برای مثال بوفه یا کمربند طبی و حتی داروهای گران‌قیمتی که دیگر نیازی به آنها نیست هم در صفحه خیریه سایت آگه‌پردازان هوشمند آپلود می‌شود.

گاهی برخی از آگهی‌های خیریه‌ای در دیوار شامل یاد دادن یک حرفه و شغل است. برای مثال در پاکدشت تهران زنی به صورت رایگان به افرادی که توانایی مالی ندارند آرایشگری یاد می‌دهد. یا فرد دیگری در شهرک اکباتان به صورت رایگان برای افزایش آمادگی شغلی افراد کار با کامپیوتر و اکسل را آموزش می‌دهد.

مشاوره، کاربرد دیگری است که شرکت آگه پردازان هوشمند در قالب سایت دیوار توانسته از پس انجام آن بربیاید. این مشاوره گاهی در شکل مشاوره ازدواج، ترک اعتیاد، مهاجرت و گاه مشورت حقوقی بوده‌است. بنابراین وقتی دچار مشکلی می‌شوید، می‌توانید با جست‌وجوی کلمه مشاور یک راهنمای رایگان در بخش خیریه سایت پیدا کنید. همچنین فرد دیگری به واسطه شغلی که در دادگاه دارد حاضر است به مشاوره رایگان قضائی بپردازد. یا معلم زبان انگلیسی در کرمانشاه حاضر است به افراد نیازمند زبان درس دهد.

برخی از آگهی‌های این سایت شبیه به سایت معروف gofundme عمل می‌کنند. یعنی افراد با شرح بیماری یا مشکل خود از دیگران درخواست کمک می‌کنند. برای مثال در یکی از این آگهی‌ها نوشته شده:« من متأهل هستم حدود یک ماه است پدرم را از دست دادم و خرج مادرم و برادر هفت ساله‌ام با من هست. پدرم به علت بیماری کبد یا سیروز کبدی فوت کرد و اگر دوستان در جریان دارو و غیره باشند، می‌دانند چه هزینه‌های هنگفتی پرداخته‌ام. الان به علت بدهی زیاد به خاطر خرج پدرم در مخارج زندگی خودم و مادر و برادرم مانده‌ام …».

همچنین در برخی موارد آگهی‌های خیریه‌ای شکل موقتی دارند. برای مثال فردی درخواست کرده که چهار ماه به یک لپ‌تاپ با رم چهارگیگ نیاز دارد. یا فرد دیگری عکس از گوشی شکسته‌اش گذاشته و نوشته به خاطر اینکه روی یک اسنپ‌باکس کار می‌کند به یک گوشی لمسی نیاز دارد.

گاهی به جای افراد، خیریه‌ها خدمتشان را از طریق شرکت آگه‌پردازان هوشمند یا همان دیوار به گوش بقیه می‌رسانند. برای مثال یکی از خیریه‌های مربوط به ازدواج آسان در سایت دیوار اطلاع داده که به صورت رایگان ۲۵ مدل لباس عروس را کرایه می‌دهد. یا در آگهی دیگری در استان اصفهان یکی از خیریه‌های کمک به کودکان دیابتی درخواست اجاره رایگان یک باغ برای برگزاری چهارشنبه‌سوری داشته است. به این ترتیب دیوار نه‌تنها واسطه‌ای برای خرید و فروش کالا بلکه به میان‌بری برای انجام عمل خیر تبدیل شده است.

انتهای رپرتاژ خبری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار