http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

رئیس جمهوری لبنان در سخنانی ضمن درخواست برای کنفرانس گفتگوی ملی، متعهد شد که راه نجات این کشور را هموار کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه القدس العربی، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در سخنانی به مناسبت هفتاد و هفتمین سالروز استقلال این کشور بار دیگر بر تعهدش نسبت به هموار کردن راه نجات لبنان تحت هر شرایطی تأکید کرد.

وی در این باره گفت که از مقابله با فساد در نهادهای لبنان و حسابرسی مالی صرف نظر نخواهد کرد. هیچ دولت توانا و فعالی نمی تواند در سایه فساد تشکیل شود و آغاز راه حسابرسی مالی و قضایی و تصویب قوانین و پیشنهادات اصلاح و نظم مالی در پارلمان است.

میشل عون تصریح کرد: لبنان اسیر یک سیستم فاسد سیاسی، مالی و اداری و یک اقتصاد رانتی است که تولید را در آن کشته و آن را گروگان گرفته است.

عون ادامه داد: آیا هنوز زمان آن نرسیده است که با توجه به همه این شرایط روند تشکیل دولت آینده را از تنش‌ها و زورگویی دور کنیم؟

رئیس جمهوری لبنان در ادامه خواستار آغاز یک گفت‌وگوی ملی برای بررسی مشکلات بخش های سیاسی، امنیتی و دفاعی و دستیابی به یک موضع یکپارچه برای بهبود اوضاع لبنان شد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش نهادهای مربوطه و رئیس دستگاه قضایی لبنان را به تسریع در روند تحقیق درباره انفجار بیروت دعوت کرده و از آنها خواست که در این باره شتابزده عمل کنند.

رئیس جمهوری لبنان همچنین با اشاره به عادی سازی روابط میان برخی کشورهای عربی و رزیم صهیونیستی، تصریح کرد: متأسفانه این اقدام به منزله پذیرش ضمنی از دست دادن قدس و جولان و افزایش فشارهای آمریکا پیش از روی کار آمدن دولت جدید است.

وی بر حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشورش تأکید کرد و گفت: لبنان به تمامی حقوق دریایی و منابع طبیعی خود از جمله گاز و نفت با استناد به قوانین بینالمللی پایبند بوده و امیدوار است که مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی مثمر ثمر باشد و طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی تمامی حق و حقوق خود را بازیابد.

میشل عون همچنین خطاب به نظامیان لبنان نیز تأکید کرد که آنها در این مرحله از تاریخ لبنان نقش محوری را بر عهده دارند و علاوه بر حفاظت از مرزها و دفاع از آنها باید وحدت ملی لبنان را حفظ کنند؛ چراکه برخی درصدد هدف قرار دادن آن هستند.

رئیس جمهوری لبنان همچنین تأکید کرد که از حق و حقوق لبنان چشم پوشی نخواهد کرد و هیچ پیش‌نویسی را که در راستای منافع آن نباشد، امضا نخواهد کرد.وکیل گیلان-رشت

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار