http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

سازمان عفو بین‌الملل خواستار توقف تحت پیگرد قرار دادن وبلاگ‌نویسان توسط مقامات تونس شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، سازمان عفو بین‌الملل از مقامات تونس خواست پیگرد قانونی چهل فعال در سایت‌های شبکه‌های اجتماعی را متوقف کند زیرا که این امر تهدیدی برای آزادی بیان به شمار می‌آید.

این سازمان در گزارشی مفصل اعلام کرد، دست کم ۴۰ وبلاگ نویس، فعال سیاسی، مدافع حقوق بشر و مدیر صفحات کاربری در فیسبوک که دنبال کنندگان زیادی دارند، از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به دلیل انتشار وبلاگ‌های خود در اینترنت در انتقاد از مقامات محلی یا پلیس یا کارمندان بخش عمومی در معرض پیگرد قضایی قرار دارند.

در همین راستا، آمنه القلالی، معاون مدیر دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل خاطرنشان کرد: بسیار نگران کننده است که ببینیم وبلاگ نویسان و فعالان به موجب قوانینی که به دوران سرکوب در تونس باز می‌گردد و پس از گذشت ۱۰ سال از انقلاب تنها به خاطر انتشار نظراتشان در فیسبوک در معرض پیگردهای قضایی قرار بگیرند.

طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، اکثر این موارد منجر به اعمال مجازات حبس نمی‌شوند اما احضار کردن‌ها برای انجام بازجویی، کیفرخواست‌ها، خود محاکمه‌ها با اتهام‌هایی که حکم‌های حبس را به دنبال دارد، به سطح ارعاب و ترساندن و ایجاد تنگنا می‌رسد.

عفو بین‌الملل از مقامات تونس خواست از پیگرد قانونی اشخاص به دلیل استفاده از حق مشروع خود در آزادی بیان دست بردارد.

این سازمان همچنین خواستار اصلاح قوانینی شد که به مثابه تهدیدی برای آزادی بیان در تونس است.وکیل گیلان-رشت

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار