http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

ایسنا/فارسرئیس اداره نظارت بر تعاونی‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به اهمیت اتحادیه‌ها در حوزه تعاونی، از تلاش برای تقویت نقش هدایت و راهبری اتحادیه‌ها خبر داد.

زهرا عواطفی‌فرد شنبه 9 اسفند در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت بیش از 5600 تعاونی فعال در زمینه های مختلف در استان فارس عنوان کرد: در سال 98 براساس برنامه های سالانه بیش از 3800 مورد نظارت بر حسابرسی، بررسی صورت های مالی،  و نظارت بر برگزاری  مجامع به منظور ارتقاء و توانمند سازی تعاونی های خدماتی، تولیدی و توزیعی شرکت های تعاونی انجام شده است.

او با بیان اینکه نظارت بر تعاونی ها جزو برنامه های اولویت دار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و 100 درصد برنامه نظارتی سال گذشته محقق شده است، محدودیت نیروی انسانی در این بازرسی‌ها را یادآور شد و افزود: امسال محور برنامه امور تعاونی ها تشدید نظارت‌هاست، اگرچه شاهد بهبود رعایت قوانین و مقررات از سوی هیئت مدیره شرکتهای تعاونی هستیم.

عواطفی‌فرد افزود: موضوع نظارت امسال هم به صورت جدی و با همکاری و مشارکت اتاق تعاون و اتحادیه های تعاونی دنبال شده و تعاونی های متخلف به استناد بند ۱۷ ماده ۶۶ قانون بخش تعاون اقتصاد کشور به مراجع قضایی معرفی می شوند.

او به افزایش نظارت بر تعاونی‌ها و بهبود و تقویت عملکرد بخش تعاون نیز اشاره و عنوان کرد: در این راستا پیگیری واگذاری وظایف تصدی‌گری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مدیریت تعاونی‌ها به اتحادیه‌های مذکور و اتاق تعاون در الویت برنامه های این استان است.

رئیس اداره نظارت بر تعاونی های اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس، گفت: با توجه به اساسنامه اتحادیه ها و مقررات بخش تعاون، هدف از تشکیل اتحادیه ها و وظایف آنان مشخص شده است و بر همین اساس قاعدتا اتحادیه ها نباید فعالیت اجرایی داشته باشند.

به گفته عواطفی فرد با توجه به نقش هدایت و راهبری که طبق قوانین برای اتحادیه ها تعریف شده است، این تشکل‌ها باید بتوانند در بحث خدمات رسانی و وظیفه نظارتی خود شرایطی را فراهم کرده و تاثیر بیشتری بر ترویج و تحکیم مشارکت و همکاری بخش تعاون و کمک به تحقق عدالت اجتماعی در تعاونی های زیرمجموعه خود از منظر حقوقی، مالی، فنی و اداری داشته باشند و شاهد تقویت و فعال سازی اتحادیه ها و شرکت های تعاونی به صورت همزمان باشیم.

رئیس اداره نظارت بر تعاونی های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه تاکنون حمایت‌های لازم به منظور کمک به فعال‌سازی اتحادیه‌ها انجام شده است؛ اضافه کرد: انتظار داریم اتحادیه‌ها نیز با توجه به ماهیت حقوقی که بر اساس قوانین و مقررات بخش تعاون دارند، حضور و برنامه های خود را به صورت پررنگ‌تر ارائه کنند تا بتوانیم در اجرایی شدن آن‌ها حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

او ادامه داد: تقویت اتحادیه‌ شرکت های تعاونی و پیگیری واگذاری وظایف تصدی گری به این تشکل‌ها  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس قرار دارد و به شکل جدی پیگیری می‌شود.

عواطفی‌فرد با اشاره به مواجهه برخی تعاونی‌های مسکن با بعضی مشکلات، گفت: برخی از این تشکل‌ها به دلیل بی توجی مدیران به قوانین و مقررات، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت زمین و هزینه‌های نظارتی و البته موانع و محدودیت‌های ایجاد شده توسط شهرداری‌ها و سازمان‌های خدمت رسان و ... با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

این مقام مسئول ادامه داد: برنامه ریزی برای رفع مشکلات این تعاونی‌ها و تدوین و اجرای طرح جامع نظارت بر این تشکل‌ها به شکل جدی در دستور کار قرار دارد.وکیل گیلان-رشت

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار