http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

رئیس دیوان عالی کشور رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان قضایی نیروهای مسلح را دارای حساسیت، ظرافت و تدبیر خاص برشمرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم در جلسه قضایی قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران با اشاره به حساسیت رسیدگی به پرونده ها در دادسراها و دادگاه های نظامی گفت: در رسیدگی های سازمان قضایی نیروهای مسلح از یک طرف باید با فرد متخلف برخورد و احقاق حق شود، ثانیاً به اقتدار و روحیه نیروهای مسلح لطمه ای وارد نشود.

وی تأکید کرد: رسیدگی به این گونه پرونده‌ها، یک ظرافت و تدبیر خاصی را می طلبد تا افرادی که مفید نیستند در دستگاه باقی نمانند و خدشه ای هم به قدرت نیروهای مسلح وارد نشود.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه باید در مقابل مردم تواضع داشته باشیم و به آنها خدمت کنیم، گفت: تجربه سی و چند سال خدمت من در دادگاه و قسمت‌های مختلف قضایی این است که هیچ چیزی مفیدتر ازخدمت به مردم نیست.

وی افزود: خدمت به مردم ابعاد مختلفی دارد و تنها رأی دادن به حق و رفع ظلم نیست بلکه اخلاق خوب در برخوردها و بها دادن به مردم نیز شرط است و باید آنها را در نظر بگیریم.

مرتضوی تصریح کرد: وقتی می خواهیم برای پرونده ای تعیین وقت نماییم فکر کنیم که به چه چیزهایی نیاز داریم و کارشناسی ها و استعلام هایی که نیاز است صورت بگیرد و پرونده آماده صدور رأی شود تا از رفت و آمد مکرر اصحاب دعوی جلوگیری کنیم چون باعث خوشبینی مردم به دستگاه قضایی می شود.

وی با تأکید بر اینکه قاضی در احقاق حق باید جسارت داشته باشد، گفت: اگر قاضی در موقع قلم زدن ترس داشته باشد در خیلی جاها نمی تواند احقاق حق کند، قاضی باید ابتکار داشته باشد و به هر نحوی که شده پرونده را از بن بست خارج نماید.

مرتضوی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به حکم امام علی (ع) به مالک اشتر گفت: زمانی که در مقابل پروردگار قرار می گیریم، انصاف این است که شکرگذار نعمت خدا باشیم و زمانی که در مقابل مردم قرار می گیریم حقوق آنها را رعایت نماییم.

وی افزود: برخی مواقع نزدیکان و آشنایان ما، از این موقعیت سوءاستفاده کرده و به مردم ظلم و حقوق دیگران را پایمال می کنند و می گویند ما آشنا و فامیل فلان مقام و مسئول هستیم.

در ابتدای این جلسه نیز حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ضمن خیر مقدم به رئیس دیوان عالی کشور، گزارشی از فعالیت های این سازمان ارائه کرد.


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار