http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

ایسنا/اردبیلمدیر روابط کاراداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: سامانه جامع روابط کار با هدف شفافیت روابط کارگر و کارفرما راه‌اندازی می‌شود.

پاکمزد در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: استان اردبیل به عنوان پایلوت در راه‌اندازی این سامانه در نظر گرفته شده و بهمن ماه امسال دوره آموزشی نیز در این زمینه برگزار می‌شود تا با تدارم همه زیرساخت‌ها و تجهیزات به شکل جامع و کامل این سامانه فعالیت خود را آغاز کند.

وی خاطرنشان کرد: در این سامانه در کنار احراز هویت کارگران و کارفرمایان تمامی قراردادهای کارگری به صورت شفاف ثبت خواهد شد که به نظر می‌رسد از اوایل سال آینده با اجباری شدن ثبت اطلاعات در این سامانه هم کارگران و هم کارفرمایان فعالیت‌های خود را در این سامانه به ثبت برسانند.

مدیر روابط کار استان اردبیل با بیان اینکه در استان اردبیل تمامی زیرساخت‌ها و بسترهای لازم برای راه‌اندازی این سامانه فراهم شده است، افزود: از کارفرمایان انتظار می‌رود به هیچ عنوان به قراردادهای سفید امضا تن ندهند و ضمن پرداخت حق و حقوق کارگران در مسایل ایمنی و حفاظتی موارد مورد تاکید و گوشزد شده را به درستی رعایت کنند که اگر از این بابت شکایتی رخ دهد پرونده از طریق مراجع قضائی و گاه به صورت کیفری پیگیری شده و برای کارفرمایان مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

پاکمزد با بیان اینکه تمامی قوانین مربوط به حوزه کار و یا قضائی و حتی سایر حوزه‌ها قابلیت اجرایی داشته و با گذشت زمان نیاز به تغییر و بازنگری است، تصریح کرد: قانون کار فعلی ما مصوب سال 69 است و با گذشت 30 سال باید با توجه به تغییر شرایط جامعه در این قانون تغییراتی رخ دهد تا با نظر حمایتی از کارگران و کارفرمایان قوانین جدید اصلاح و مورد تصویب قرار گیرد.

وی با بیان اینکه از اصلاح قانون کار همه صاحبنظران حمایت می‌کنند و در قانون جدید باید حق و حقوق کارگر و کارفرما به درستی و عادلانه در نظر گرفته شود، گفت: امیدواریم معافیت‌های قانون کار برای کارگاه‌های زیر 5 و 10 نفر احیا شده تا این امر به صیانت از نیروی کار و اشتغال منجر شود.

مدیر روابط کار استان اردبیل بیان کرد: در قانون جدید باید روش منطقی و عادلانه در حفظ منافع کارگر و کارفرما مدنظر قرار گیرد تا هر دو طرف از مزایای قانون جدید منتفع شده و صیانت از کار و حل مشکلات بیکاری و توجه به اشتغال جدید به صورت ریشه‌ای و اساسی مورد حمایت قرار گیرد.

پاکمزد به فعالیت پنج هیئت حل اختلاف در سطح استان اشاره کرد و گفت: سه هیئت حل اختلاف در مرکز استان و دو هیئت نیز در پارس‌آباد و مشگین‌شهر فعال است.

وی ادامه داد: در تمامی قراردادها حتی قرارداد موقت باید رابطه کارگر و کارفرما از بدو ورود به محیط کار مورد توجه قرار گیرد تا با تامین امنیت شغلی برای کارگران آنها بتوانند زندگی آرام و بدون واهمه و ترس را تجربه کنند.

مدیر روابط کار استان اردبیل اظهار کرد: انتظار می‌رود با حداقل پنج سال کار قراردادهای موقت کارگری به دائمی تبدیل شود تا کارگران از حق و حقوق و مزایای مورد نظر استفاده کنند.

پاکمزد شکایت کارگران را مشمول مرور زمان ندانست و خاطرنشان کرد: کارگری اگر شکایتی از کارفرما دارد هر زمان می‌تواند نسبت به احقاق حقوق خود اقدام کند.

وی به انواع قراردادهای کتبی و شفاهی اشاره و تصریح کرد: براساس مقرراتی که در حوزه کارگری تعیین و تعریف شده شاغلین می‌توانند تمامی حق و حقوق خود را اعم از دستمزد، بن، سنوات و سایر دریافتی‌ها را طلب کرده و نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

مدیر روابط کار استان اردبیل ماهیت قانون کار را حمایت از کارگران و رعایت حق و حقوق کارفرما دانست و بیان کرد: به غیراز کارگاه‌های خانوادگی و استخدامی‌ها تمامی واحدهای تولیدی و کارگاهی مشمول قانون کار هستند و باید به قوانین مربوطه تن دهند.

پاکمزد به موضوع نظارت و بازرسی اشاره کرد و گفت: در استان اردبیل 30 بازرس بر حسن اجرای صحیح قانون کار در کارگاه‌ها نظارت دارند و سعی بر این است تا روابط کار و نحوه اجرای صحیح آن مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.

این کارشناس حقوق کار افزود: تشکل‌های کارگری در بخش‌های مختلف نظیر کارگران ساختمانی فعالیت خوبی را از خود نشان می‌دهند به طوری که ما صدها نفر از فعالان این بخش را زیرپوشش برنامه‌های آموزشی بردیم و در این حوزه تعامل خوبی را با نظام مهندسی داریم.

میانگین رسیدگی به پرونده‌ها زیر 10 روز است

مدیر روابط کار استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود زمان رسیدگی به پرونده‌ها را اعم از هیئت حل اختلاف و تشخیص زیر 10 روز اعلام کرد و گفت: در کنار کمیت رسیدگی به پرونده‌ها کیفیت آنها نیز برای ما مهم به نظر می‌رسد و تمامی تلاش ما بر این است تا خواسته کارگر و کارفرما در رسیدگی به پرونده‌ها مورد توجه قرار گیرد.

پاکمزد تصریح کرد: عملکرد ما در سطح کشور از لحاظ مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها بی‌نظیر است و در سال گذشته در استان و کشور رتبه اول را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: سال گذشته به 6 هزار و 200 دادخواست و امسال نیز تاکنون به 4 هزار دادخواست کارگری رسیدگی کردیم که مهمترین توجه ما به حفظ اشتغال و تثبیت آن بوده است.

مدیر روابط کار استان اردبیل خاطرنشان کرد: به رغم افزایش 40 درصدی حقوق و مزایای کارگران در سالجاری و طرح برخی از مسایل در افزایش بحران کارگری و اخراج‌های بیشمار در این حوزه تاکنون در استان اردبیل بحران کارگری رخ نداده و نظار‌ت‌ها نیز نسبت به سال گذشته در کمال آرامش به انجام رسیده است.

پاکمزد با اشاره به تقویت برنامه‌های بازرسی و نظارت از سوی مراجع مختلف اظهار کرد: شرکت‌های خدماتی پرداختی‌های خود را از طریق سیستم بانکی و به شکل الکترونیکی انجام می‌دهند و این شرکت‌ها با دریافت نشان صلاحیت فعالیت خود را به صورت قانونی انجام می‌دهند.

وی ضرورت برقراری عدالت مزد را به عنوان مطالبه به حق کارگران یادآور شد و بیان کرد: شایسته است به تناسب نرخ تورم حقوق کارگران افزایش یابد که سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم بین 15 تا 20 درصد افزایش حقوق کارگری اتفاق بیفتد.

مدیر روابط کار استان اردبیل در پایان گفت: دستمزد، بن و حق مسکن مشمول مالیات است و تنها سنوات کارگری مشمول مالیات نمی‌باشد و انتظار می‌رود به تناسب تورم موجود در جامعه حق و حقوق کارگران نیز در سال آینده افزایش یابد.


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار