http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

ایسنا/فارسنماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با ابراز تاسف از اینکه امروز مساجد نقش تاثیرگذار خود در جامعه را ندارد، تاکید کرد که اگر مساجد به جایگاه واقعی خود بازگردد بر کاهش مشکلات جامعه در ابعاد مختلف اثر خواهد داشت.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام یکشنبه 19 آبان در دیدار رئیس شوراهای حل اختلاف کشور، گفت: متاسفانه نقش و کارکردهای اجتماعی مساجد، نظیر حل و فصل اختلافات مردم، کمرنگ شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، دژکام گفت: اصل شورای حل اختلاف که با اهداف خوبی شروع شد، طرحی تاثیرگذار بود که به آن قضازدایی می‌گفتند؛ برای آنکه کار مردم به دادگستری و محکمه کشیده نشود.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه بین اقشار مردم اگر کسی به دادگاه برود، فضا و بار روانی منفی دارد و احساسی در بین عموم مردم هست که حتی المقدور بهتر است پای کسی به دادگاه باز نشود، خاطرنشان کرد: واقعیت اینست که اختلافات حقوقی مردم بهتر است بدون دردسرهای قضایی حل و فصل شود.

او با بیان اینکه بعضی اوقات در قسمت هایی از یک طرح، با  فوایدی که دارد، ممکن است در عمل و اجرا مشکلاتی ایجاد کند که از مسیر اصلی خود بیرون رود، گفت: باید به این مسائل دقت شود تا کیفیت و ارزش اصلی ثابت بماند و هدف از تشکیل شورا تحت الشعاع برخی موارد دیگر قرار نگیرد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: گاهی هدف فقط تشکیل شوراست و فردی که عضو شورای حل اختلاف می شود شاید نتواند نقش خود را به صورت مناسب ایفا کند و در باب حکمیت، که دستور قرآن است، نتیجه ای که ما می خواهیم به دست نمی آید.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به لزوم دیده شدن نقش روحانیت و مساجد در چنین مواردی، گفت: بنده معتقدم متاسفانه نقش و کارکردهای اجتماعی مساجد، از جمله همین حل و فصل اختلافات مردم، کمرنگ شده است.

آیت‌الله دژکام تاکید کرد: اگر روحانی در یک مسجد، فقه را به درستی بداند و در محله خود بزرگتری کند، زمینه برای اینکه حرف او چارچوب و حسن تاثیر داشته باشد وجود دارد و به نوعی باید نقش آنها تقویت شود.

او با اشاره به دستور آیت‌الله رئیسی در خصوص حضور حقوقدان در مساجد، آموزش را یکی از موضوعات مهم مد نظر و نقش آفرینی مساجد در حل و فصل مسائل را دیگر بخش با اهمیت این طرح برشمرد.

نماینده ولی فقیه در فارس گفت: اگر مساجد فعال شوند خیلی از کارها از دوش دیگر دستگاه‌ها نظیر دادگستری برداشته می شود؛ اما چون این نقش کمرنگ شده است مردم به سایر ادارات و حتی امام جمعه مراجعه می کنند در حالیکه روحانی مسجد محل می تواند مسئله را حل کند؛ حال آنکه ما به جایگاه مسجد توجه نکردیم و فکر کردیم مسجد تنها محلی برای اقامه نماز است.

آیت‌الله دژکام با یادآوری اینکه در زمان قدیم مهر و امضای روحانی یک مسجد، یک اختلاف و مسئله را پایان می‌داد، اما امروز این نقش کمرنگ شده است، از انجام فعالیت‌های خوبی در موضوع مسجد محوری در شیراز خبر داد و چنین حرکتی را بر حل و فصل مشکلات و کاهش مراجعات به دادگستری‌ها تاثیرگذار دانست.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: باید به جایی برسیم که مسائل را مردم به کمک شوراهای حل اختلاف حل کنند تا نیاز به قاضی کم شود.

نماینده ولی فقیه در فارس تلاش‌های انجام شده برای محوریت قرار گرفتن مساجد را مقدمه کار دانست مشروط به آنکه هر ازگاهی که بحث تحول مطرح می شود، رویکردها و اصول را بازنگری کنیم.

آیت‌الله دژکام ابراز امیدواری کرد که در این زمینه شیراز در کشور پیشتاز باشد تا در کشور و حتی جهان به عنوان یک الگو مطرح شود.


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار