http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد که اگر به دنبال پیشرفت در جامعه اسلامی هستیم باید میزان حجم پرونده‌های قضایی در استان و کشور کاهش یابد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام چهارشنبه ۱۷ مهر در دیدار با رئیس دیوان عالی کشور در شیراز، با تاکید بر اینکه نباید هر شکایت و اختلافی به صورت پرونده درآید و در قوه قضاییه به عنوان یک دعوای حقوقی مطرح شود، گفت: شوراهای حل اختلاف موظف هستند تا صلح و سازش در میان افراد ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در این میان شوراهای حل اختلاف جایگاه مناسبی بر عهده دارند و می‌توانند با ایجاد صلح و سازش که وظیفه اصلی آنان است از ایجاد پرونده‌های قضایی بکاهند. 

امام جمعه شیراز با اشاره به رویکرد دستگاه قضا نیز گفت: یکی از برنامه‎هایی که در دستگاه قضایی مورد نظر قرار گرفته افزایش نقش مساجد در دعوی قضایی است از این رو مساجد می‎توانند نسبت به کاهش دعوی حقوقی اقدامات مناسبی داشته باشند.

رئیس دادگستری استان فارس نیز در ادامه این دیدار گفت: زمان رسیدگی به پرونده‌هایی که در شوراهای حل اختلاف حضور دارند تنها ٢٣ روز است.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی افزود: در گذشته در فارس تنها ٣۵ شورای حل اختلاف وجود داشت اما اکنون تعداد این شورا به هزار و ٧٢٠ رسیده است.

او در خصوص طرح هر مسجد یک حقوقدان نیز گفت: یکی از برنامه‌هایی که در دستگاه قضایی مورد توجه بوده است، افزایش آگاهی بخشی به مردم در حوزه قضایی است.

موسوی با بیان اینکه بر اساس این طرح حقوقدانان و افرادی که نسبت به دستگاه قضایی آگاهی دارند با حضور در مساجد آگاهی مردم را در این بخش افزایش می‌دهند، اضافه کرد: قرار است حقوقدانان در مساجد حضور داشته باشند و اولویت حضور نیز با قضات این دستگاه است. 

رئیس دادگستری فارس با اشاره به حضور قضات در تمامی مساجد استان، عنوان کرد: علاوه بر قضات، وکلا و کارشناسان حقوقی نیز همچون گذشته در مساجد حضور دارند و به افزایش آگاهی افراد کمک خواهند کرد.


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار