http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز با انتقاد از تضعیف استقلال این نهاد، گفت: آمار بگیرید ببینید خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

به گزارش ایسنا، نجفی توانا در همایش «کانون‌های وکلا و وکیل دادگستری با محوریت واقعیت‌های موجود، چالش‌ها و راهکارها» با اشاره به اینکه ما به هر وسیله‌ای متشبث می‌شویم که استقلال تنها نهاد مدنی کشور را که هرروز ضعیف‌تر می‌شود را حفظ کنیم خطاب به پزشکیان نماینده مجلس گفت: در سال ۱۳۹۴ که مدیریت کانون مرکز را برعهده داشتم شما تشریف آوردید، ای کاش همت و غیرت نمایندگی‌ که در شما است در بسیاری از دیگران نیز بود.

وی افزود: وقتی بحث تبصره ماده ۴۸ مطرح شد که یک تبصره رانتی است و نه تنها به استقلال نهاد وکالت بلکه به استقلال نمایندگان مجلس هم لطمه وارد کرد، آن زمان وکیل دادگستری یک هفته حق حضور نداشت، امروز یکی از دوستان کمیسیون قضایی فرمودند ما این تبصره را قطعا حذف خواهیم کرد منتها ۲۰ روز خواهیم آورد که گفتیم کاش همان یک هفته باقی می‌ماند.

رئیس پیشین کانون وکلای مرکز افزود: مشروعیت یک نظام بسته به مشارکت نهادهای مدنی است، اگر هنر و مدیریت حاکمیت به اندازه‌ای باشد که از حضور نهادهای مدنی استفاده کند و آن‌ها را تقویت کند، آن حکومت، حکومت موفقی است.

وی با بیان اینکه علت مشکلات تمرکزگرایی است و چرا فکر می‌کنیم فقط اطرافیان ما خودی هستند گفت: نهاد مدنی موجب ارتباط حاکمیت با مردم است و بار سنگین اداره کشور را از حاکمیت می‌گیرد و با مشارکت مردم انجام می‌دهد، یکی از نهادهای مدنی کانون وکلا است، چگونه ما را غیر خودی تلقی می‌کنید؟ آمار بگیرید ببینید خائنین و فاسدین بیشتر از میان وکلا هستند یا سایر اقشار؟

نجفی توانا با بیان اینکه نقش نهاد مدنی در کشور بسیار بالاست اما در عمل این امکان برای وکلا فرهم نشده است که از این قدرت استفاده کنند، گفت: بالاترین نهاد تخصصی در کشور نهاد وکالت است اما کمترین استفاده را از آن می‌کنند چون حافظ حقوق شهروندی است و قانون را می‌فهمد.

وی با بیان اینکه آن‌هایی که به کانون‌های وکلا فشار آوردند امروز در مظان اتهام و باز هم نیازمند وکیل هستند، از نمایندگان مجلس و ترک محل همایش پس از سخنرانی‌شان انتقاد کرد و گفت: ما باید بگوییم و شما بشنوید، همانطور که گفتند قدرت وکلا به حدی است که در انتخاب تک تک شما موثر است، ما حافظ قانون هستیم، وکیل دادگستری چون قانون را می‌داند پشت سر قانون حرکت می‌کند تا در مقابل قاضی نایستد.

نجفی توانا با خطاب قرار دادن جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور و، همچنین رئیس جمهور گفت: شما که وکیل هستید طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی باید از حقوق و آزادی‌های وکلا دفاع کنید. چگونه اجازه ۵۰ وکیل رانتی در کشور داشته باشیم؟ اجازه دهید بدون مهندسی انتخاب وکلا برگزار شود و اجازه دهید وکیل دادگستری کارش را خودش انجام دهد.

رئیس پیشین کانون وکلای مرکز اظهار کرد: ما فقط از شما احترام می‌خواهیم، اجازه دهید از حقوق مردم دفاع کنیم، گناهی به جز دفاع از مردم نداریم. بله! در دفاع از مردم می ایستیم چون قسم خوردیم اغراض سیاسی را در کار خود به کار نبریم.

وی با بیان اینکه کانون وکلا بیمار است و نیاز به تیمار دارد گفت: شما نمایندگان مجلس می توانید این کار را بکنید. هیچ وکیلی به کشور خیانت نمی‌کند اگر وکیلی به علت برداشت شخصی نگاهی متفاوت با شما از قانون دارد قصدش خیانت نیست قصدش تعریف، تبیین و تعبیر درستی است که از قانون دارد، او بهتر از شما قانون را می‌فهمد چون چند سال قانون را اجرا کرده است.

نجفی توانا با بیان این‌که نگذارید ما هم در بیرون سرزنش و هم در درون تحقیر شویم گفت: امروز دنیا نهاد مردم محور وکالت را به عنوان برآیند حضور مردم سالاری می داند و ibm (کانون وکلای بین‌المللی) فقط از کانونهایی دفاع می کند که مستقل باشند.


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار