http://adl-iran.ir/images/321.jpg

http://adl-iran.ir/images/22.gif

مدیر عامل کانون ناشنوایان خراسان رضوی  گفت: حق همه ناشنوایان است که زبان اشاره را به رسمیت بشناسیم.

به گزارش ایسنا، معصومه ترابی‌مقدم، امروز در هفتادوچهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، اظهار کرد: باید زبان اشاره را مدیون آموزش‌های شبانه‌روزی مرحوم باغچه‌بان باشیم. حق همه ناشنوایان است که، زبان اشاره را به رسمیت بشناسیم.

وی افزود: اداره‌ها و ارگان‌ها کم‌حوصله هستند. باید تمامی سازمان‌ها مانند نیروی انتظامی و امور قضایی به صورت ساده، زبان اشاره را به کارمندانشان آموزش دهند. کار سختی نیست، اگر وقت بگذارید و برای برگزاری کلاس زبان اشاره اقدام کنید،برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنیم.

ترابی‌مقدم با بیان اینکه «کانون ناشنوایان خراسان رضوی4000 عضو دارد»، اظهار کرد:‌ این کانون خانه دوم ناشنوایان است. یکی از مشکلاتمان این است که صداوسیما مترجم و زیرنویس برای ناشنوایان نمی‌گذارد. ناشنوایان، من‌کارت را نمی‌توانند استفاده کنند، پیگیری‌های ما برای این مورد نتیجه‌ای نداشته‌است. من‌کارت برای ناشنوایان استفاده ندارد.

مدیرعامل کانون ناشنوایان خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: شهرداری مکان‌های زیادی دارد و باید سهمیه‌ای برای ناشنوایان داشته‌باشد. برای هفته جهانی ناشنوایان، در سطح شهر، یک بنر و تابلویی که ناشنوایان بدانند، این هفته‌، هفته جهانی ناشنوایان است، نمی‌بینیم که حداقل این جامعه دلگرم شود که دیده می‌شوند.

وی ادامه داد: کشورهای خارجی، امکانات بسیار بیشتری برای ناشنوایان و دیگر توانیابان دارند. در اجتماع، هیچ فرهنگی در خصوص ارتباط با این قشر وجود ندارد و اطلاع‌رسانی نشده‌است. مردم تا متوجه می‌شوند، ناشنوا هستیم، می‌گویند، خدا شفایتان دهد. ناشنوایان با دیگر افراد برابرند و  توانایی‌های زیادی دارند.

ترابی‌مقدم با بیان اینکه «از شورا خواهشمندیم اطلاع‌رسانی کنند و سهمیه‌ای برای ناشنوایان در نظر داشته‌باشند»، تصریح کرد: لایحه حمایت از حقوق معلولان را داریم، اما در جذب نیروی کار، از جامعه ناشنوا سوءاستفاده می‌شود.

ترابی‌مقدم خاطرنشان کرد: اولین سامانه اعزام مترجمین با همکاری سازمان بهزیستی استان در کانون ناشنوایان راه‌اندازی شده‌است و افرادی که نیازمند مترجم هستند، می‌توانند به سامانه اعزام مترجمین درخواستشان را ارائه دهند و این سامانه به صورت 24 ساعته فعالیت دارد. 


http://adl-iran.ir/images/22.gif

isna header

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار